| Specification | Value |
|---|---|
| Color/Finish | Black / Dark Smoke |
| Type | Sport Bike |
| Height | 13" |
| Material | Polycarbonate |
| Thickness | 3 mm |
| Units | Each |
| Product Name | Windshield |
| Riding Style | Street |
| Headlight Cutout Diameter | 8" |
| Width | 12" |
- Vision windshield comes in two parts: the semi-fairing and the windscreen
- Windshield increases aerodynamic capacity and is very resistant to possible impacts
- Includes a simple and visual instruction sheet in order to mount the windshield in a few minutes
- The mounting of the piece will be perfect because of its two attachment points
- Do not use thread-lock glue on screws/nuts as it can produce cracking on the plastic.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2018 | Kawasaki | Z900RS |
| 2018-2025 | Kawasaki | ZR900 Z900RS |
| 2024-2025 | Kawasaki | ZR900 Z900RS SE ABS |
| 2022 | Kawasaki | ZR900 Z900RS SE |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black