| Specification | Value |
|---|---|
| Color/Finish | Black / Anodized |
| Features | Smooth, Unknurled / Includes Pad |
| Height | 7" |
| Units | Each |
| Handlebar Diameter | 1-1/8" |
| Product Name | Handlebar |
| Pullback/Sweep | 13° |
| Type/Bend | 10° |
| Base Color | Black |
| Material | Aluminum |
| Riding Style | Snow |
| Finish | Anodized |
| Rise | 7" |
| Width | 30-1/2" |
| Clamping Diameter | 1-1/8" |
| Controls Diameter | 7/8" |
- Feature super-strong aluminum flexes to reduce vibration and rider fatigue for a better overall feel
- Handlebar ends offer pre-bent hooks
- Tapered wall construction measures 4" W x 1-1/8" L and tapers down to 7/8" to allow controls and grips
- 10° bend with hooked ends offers usable control surface area to fit stock controls
- Features 30.5" overall width
- 1-1/8" oversize clamp kit or risers are required to mount to snowmobile
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black