| Specification | Value |
|---|---|
| Base Color | Black |
| Riding Style | Snow |
| Style | Universal |
| Type/Bend | Racing / Chromoly |
| Controls Diameter | 7/8" |
| End Rise | 0" |
| Material | Steel |
| Product Name | Handlebar |
| Color/Finish | Black / Gloss |
| Features | Smooth, Unknurled / with Hook Ends |
| Handlebar Diameter | 7/8" |
| Clamping Diameter | 7/8" |
| Pullback/Sweep | 17° |
| Units | Each |
| Finish | Gloss |
- Constructed of 4130 Chromoly steel
- Offer increased comfort with snowmobile-specific bend
- Fit 7/8" handlebar clamps and accept stock or RSI hooks
- No-rise flat design allows for more surface area for controls
- Feature guide lines on ends of bar available to narrow the handlebar to a custom width
- Color:
- Black