| Specification | Value |
|---|---|
| Color/Finish | Anodized / Dark Blue |
| Features | Smooth, Unknurled |
| Product Name | Handlebar |
| Finish | Anodized |
| Rise | 1" |
| Material | Aluminum |
| Riding Style | Snow |
| Style | Standard |
| Handlebar Diameter | 7/8" |
| Width | 30" |
| Base Color | Blue |
| Pullback/Sweep | 13° |
| Type/Bend | Hook |
| Units | Each |
- Super-strong 7/8" walled aluminum flexes to reduce vibration and rider fatigue
- 7/8" clamp area does not require oversized risers or a clamp kit
- Mandrel precision pre-bent hook on each end of the handlebar
- Compatible with stock controls and grips
- 1" rise, 30" wide, 10° sweep
- Include black RSI custom 3D-molded bar pad
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Blue