| Specification | Value |
|---|---|
| Clamping Diameter | 1-1/8" |
| Controls Diameter | 7/8" |
| Rise | 0" |
| Base Color | Black |
| Color/Finish | Powder-Coated / Black |
| Features | Smooth, Unknurled / with Hook Ends |
| Style | Tapered |
| Units | Each |
| Handlebar Diameter | 1-1/8" |
| Material | 7075-T6 Aluminum |
| End Rise | 0" |
| Finish | Powder-Coated |
| Height | 0" |
| Product Name | Handlebar |
| Pullback/Sweep | 13° |
| Riding Style | Snow |
| Type/Bend | 13° |
| Width | 29-1/4" |
- Constructed of 7075-T6 heat-treated aircraft tapered aluminum
- Flex to reduce rider fatigue and arm pump - offers ultimate strength and durability
- Clamp surface is 1-1/8" and tapers down to 7/8" to fit controls and grips
- 1-1/8" oversized clamp kit or risers are required to mount handlebars to snowmobile
- Include 3D molded handlebar pad
- 7" long grips will not be long enough if running a RSI long bar hook or when using handlebars with pre-bent long, 90° hooks. For these longer hook applications, use the RSI 8" rubber grips or RSI Grip Wrap grips.
- Do not install any accessories onto these handlebars that attach using setscrews. Setscrews will dig into the aluminum and create a potential weak spot that could cause a fracture, thus compromising the strength of the handlebar.
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black