| Specification | Value |
|---|---|
| Fork Tube Diameter | 47.00 mm |
| Material | PTFE / Aluminum |
| Units | Pair |
| Inner Bushing Width | 15.00 mm |
| Model | Super Slick |
| Mounting Position | Outer |
| Product Name | Bushing |
| Riding Style | Off-Road |
| Thickness | 2.00 mm |
| Type | Fork |
- Revolutionary low-friction design ensures high-quality suspension performance
- Constructed of FEP and tin composite, these PTFE-coated bushings have the lowest friction properties available
- Inner bushings mount on the inner (chrome) fork tube and have PTFE on the outside of the bushing; outer bushings mount on the outer (aluminum) fork tube and have PTFE on the inside of the bushing
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2007-2012 | Suzuki | RMZ250 |
| 2005-2012 | Suzuki | RMZ450 |
| 2001, 2005, 2006, 2007 | Suzuki | RM125 |
| 2008 | Suzuki | RM 125 |
| 2005-2008 | Suzuki | RM250 |
| 2006-2024 | Suzuki | DR-Z400SM |
| 2017-2019 | Suzuki | RMX450Z |
| 1997-2007 | Honda | CR250R |
| 2004-2019 | Honda | CRF250X |
| 2004-2009 | Honda | CRF250R |
| 2005-2019 | Honda | CRF450X |
| 2002-2008 | Honda | CRF450R |
| 2006-2012 | Kawasaki | KX250F |
- Supplier:
- Parts Unlimited