| Specification | Value |
|---|---|
| Riding Style | Street / Off-Road |
| Spring Rate | 22.40 lb/in |
| Type | Fork |
| Units | Pair |
| Length | 18.15" |
| Product Name | Spring |
| Outside Diameter | 43.50 mm |
- High stiffness-to-mass ratio, shot-peened, heat-treated and preset chrome silicon steel
- Accurate rates to within 2%
- Accuracy and performance
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2016 | KTM | 250 XCF-W 4-Stroke |
| 2015-2016 | KTM | 150 SX |
| 2015-2016 | KTM | 125 SX |
| 2014-2016 | KTM | 300 XC-W Six Days |
| 2015-2016 | KTM | 450 SX-F |
| 2014-2016 | KTM | 300 XC |
| 2015-2016 | KTM | 350 SX-F |
| 2015-2016 | KTM | 350 XCF-W |
| 2014-2016 | KTM | 150 XC |
| 2008 | KTM | 690 Enduro |
| 2014-2016 | KTM | 350 XCF-W Six Days |
| 2014-2016 | KTM | 450 XC-F |
| 2014-2015 | KTM | 350 XC-F |
| 2015-2016 | KTM | 250 SX |
| 2008-2009 | KTM | 450 SMR |
| 2014-2016 | KTM | 250 XC-F |
| 2014-2016 | KTM | 250 XC |
| 2015-2016 | KTM | 250 SX-F |
| 2005-2014 | Yamaha | WR250F |
| 2008-2010 | Kawasaki | KLX450R |
| 2003-2004 | Kawasaki | KX250 |
| 2003-2005 | Kawasaki | KX125 |
| 2006-2007 | Kawasaki | KX 125 |
| 2014-2016 | Husqvarna | FE250 |
| 2014-2016 | Husqvarna | FE350 |
| 2014-2016 | Husqvarna | FE501 |
| 2013 | Beta | 300 RR |
| 2004-2006 | Suzuki | RMZ250 |
- Supplier:
- Parts Unlimited