| Specification | Value |
|---|---|
| Riding Style | Off-Road |
| Type | Fork |
| Units | Pair |
| Product Name | Spring |
| Outside Diameter | 41.20 mm |
| Spring Rate | 24.60 lb/in |
| Length | 18.54" |
- High stiffness-to-mass ratio, shot-peened, heat-treated and preset chrome silicon steel
- Accurate rates to within 2%
- Accuracy and performance
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1996 | Honda | CR250R |
| 1996-2001 | Honda | CR500R |
| 1997-2000 | Honda | CR125R |
| 1997-2004 | Kawasaki | KX500 |
| 1996-2001 | Kawasaki | KX125 |
| 1996-2001 | Kawasaki | KX250 |
| 2001-2002 | Suzuki | RM250 |