| Specification | Value |
|---|---|
| Product Name | Spring |
| Spring Rate | 25.80 lb/in |
| Outside Diameter | 41.20 mm |
| Length | 17.91" |
| Riding Style | Off-Road |
| Type | Fork |
| Units | Pair |
- High stiffness-to-mass ratio, shot-peened, heat-treated and preset chrome silicon steel
- Accurate rates to within 2%
- Accuracy and performance
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1997-2008 | Kawasaki | KLX 300 |
- Supplier:
- Parts Unlimited