| Specification | Value |
|---|---|
| Spring Rate | 25.80 lb/in |
| Outside Diameter | 44.00 mm |
| Product Name | Spring |
| Riding Style | Street / Off-Road |
| Units | Pair |
| Length | 18.19" |
| Type | Fork |
- High stiffness-to-mass ratio, shot-peened, heat-treated and preset chrome silicon steel
- Accurate rates to within 2%
- Accuracy and performance
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2012-2013 | Husqvarna | WR300 |
| 2011-2013 | Husqvarna | TC449 |
| 2011-2012 | Husqvarna | TE310 |
| 2012-2013 | Husqvarna | WR125 |
| 2011-2013 | Husqvarna | TE511 |
| 2012-2013 | Husqvarna | WR250 |
| 2010 | Husqvarna | TE510 |
| 2009-2012 | Honda | CRF450R |
| 2010-2014 | Honda | CRF250R |
| 2011-2012 | Husaberg | TE250 |