| Specification | Value |
|---|---|
| Spring Rate | 28.00 lb/in |
| Type | Fork |
| Outside Diameter | 43.20 mm |
| Length | 20.00" |
| Riding Style | Street / Off-Road |
| Units | Pair |
| Product Name | Spring |
- High stiffness-to-mass ratio, shot-peened, heat-treated and preset chrome silicon steel
- Accurate rates to within 2%
- Accuracy and performance
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2000-2024 | Suzuki | DR-Z400S |
| 2000-2007 | Suzuki | DR-Z400E |
| 2000-2003 | Suzuki | DR-Z400 |
| 1996 | Suzuki | RM125 |
| 1996 | Suzuki | RM250 |
- Supplier:
- Parts Unlimited