| Specification | Value |
|---|---|
| Riding Style | UTV / ATV |
| Length | 2.17" / 55.00 mm |
| Type | Shock |
| Units | Each |
| Product Name | Bumper |
| Inside Diameter | 0.55" |
| Outside Diameter | 1.65" |
| Mounting Position | Front |
- An easily overlooked part of shock maintenance, bottom-out bumpers make a big difference in softening a rough landing
- Typically effective over 25-30% of the suspension travel
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2004-2009 | Yamaha | YFZ450 |
| 2010 | Yamaha | YXR 450F Rhino 4x4 |
| 2007-2010 | Yamaha | YFM700R Raptor 700R SE |
| 2008-2009 | Yamaha | YXR45F Rhino 450 |
| 2009-2010 | Yamaha | YFM700 Raptor 700 |
| 2008-2012 | Kawasaki | KFX450R |
| 2010-2011 | Kawasaki | KRF 750 Teryx FI 4x4 LE Sport |
| 2009 | Kawasaki | KRF750 Teryx FI 4x4 LE Sport |