| Specification | Value |
|---|---|
| Length | 2.17" / 55.00 mm |
| Riding Style | Off-Road / Street / ATV |
| Product Name | Bumper |
| Outside Diameter | 1.65" |
| Inside Diameter | 0.63" |
| Mounting Position | Rear |
| Type | Shock |
| Units | Each |
- An easily overlooked part of shock maintenance, bottom-out bumpers make a big difference in softening a rough landing
- Typically effective over 25-30% of the suspension travel
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2009-2010 | Can-Am | DS 450 |
| 2002-2005 | Can-Am | DS 650 |
| 1989-2000 | Yamaha | YZ250 |
| 1989-2000 | Yamaha | YZ125 |
| 1998-2000 | Yamaha | WR400F |
| 1998-1999 | Yamaha | YZ400F |
| 1992-1993 | Yamaha | WR500 |
| 2000 | Yamaha | YZ426F |
| 1991-1997 | Yamaha | WR250 |
| 1989-1990 | Yamaha | WR 250 |
| 1980, 1981, 1990 | Suzuki | RM125 |
| 1983-1984 | Suzuki | RM500 |
| 1981, 1982, 1983, 1984, 1985, 1986, 1990 | Suzuki | RM250 |
| 1981-1982 | Suzuki | RM465 |
| 1986-2000 | Kawasaki | KX250 |
| 1986-2000 | Kawasaki | KX500 |
| 1988-2000 | Kawasaki | KX125 |
| 2000-2007 | Honda | XR650R |
| 1995-2000 | Honda | CR500R |
| 1995-1996 | Honda | CR250R |
| 1993-2000 | Honda | CR125R |
| 1989-1997 | Husqvarna | WR 250 |