| Specification | Value |
|---|---|
| Riding Style | ATV / Street / Off-Road / UTV |
| Inside Diameter | 0.63" |
| Product Name | Bumper |
| Type | Shock |
| Units | Each |
| Length | 59.00 mm / 2.32" |
| Outside Diameter | 1.73" |
| Mounting Position | Rear |
- An easily overlooked part of shock maintenance, bottom-out bumpers make a big difference in softening a rough landing
- Typically effective over 25-30% of the suspension travel
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2009-2016 | Yamaha | YFZ450R |
| 2001-2005 | Yamaha | YZ125 |
| 2001-2014 | Yamaha | WR250F |
| 2003-2016 | Yamaha | WR450F |
| 2001-2005 | Yamaha | YZ250 |
| 2003-2005 | Yamaha | YZ450F |
| 2001-2005 | Yamaha | YZ250F |
| 2001-2002 | Yamaha | YZ426F |
| 2001-2002 | Yamaha | WR426F |
| 1987-1990 | Suzuki | LT500R QuadRacer |
| 2001-2003 | Suzuki | RM250 |
| 2004-2006 | Suzuki | RMZ250 |
| 1986-1989 | Honda | TRX250R |
| 2001-2007 | Honda | CR125R |
| 1986 | Honda | ATC250R |
| 2001 | Honda | CR500R |
| 2006-2014 | Kawasaki | KX450F |
| 2001-2007 | Kawasaki | KX250 |
| 2004-2010 | Kawasaki | KSV 700 KFX V-Force |
| 2008-2010 | Kawasaki | KLX450R |
| 2004-2005 | Kawasaki | KX250F |
| 2001-2005 | Kawasaki | KX125 |
| 2004-2005 | Kawasaki | KX 450 F |
| 2001-2004 | Kawasaki | KX500 |
| 2006-2007 | Kawasaki | KX 125 |
| 2013 | Husqvarna | TC250R |
| 2012 | Husqvarna | TC250 |
| 2011 | Husqvarna | TXC 449 |
| 2011-2013 | Husqvarna | TC449 |
| 2012 | Husqvarna | TE310 |
| 2013 | Husqvarna | TE310R |
| 2012 | Husqvarna | TE250 |
| 2011-2012 | Husqvarna | TXC 511 |
| 2009-2010 | Polaris | RZR S 800 4x4 |
- Supplier:
- Parts Unlimited