| Specification | Value |
|---|---|
| Inside Diameter | 0.55" |
| Mounting Position | Rear |
| Riding Style | ATV / Off-Road |
| Units | Each |
| Outside Diameter | 1.65" |
| Length | 2.17" / 55.00 mm |
| Type | Shock |
| Product Name | Bumper |
- An easily overlooked part of shock maintenance, bottom-out bumpers make a big difference in softening a rough landing
- Typically effective over 25-30% of the suspension travel
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2006-2024 | Yamaha | YZ125 |
| 2006-2024 | Yamaha | YZ250 |
| 2006-2013 | Yamaha | YZ250F |
| 2006-2009 | Yamaha | YZ450F |
| 2020-2024 | Yamaha | YZ125X |
| 2017-2022 | Yamaha | YZ250FX |
| 2022-2023 | Yamaha | YZ250 Monster Energy Yamaha Racing Edition |
| 2017-2024 | Yamaha | YZ250X |
| 2022-2023 | Yamaha | YZ125 Monster Energy Yamaha Racing Edition |
| 2006-2009 | Suzuki | LT-R450 QuadRacer |
- Supplier:
- Parts Unlimited