| Specification | Value |
|---|---|
| Riding Style | ATV / Street / Off-Road |
| Outside Diameter | 1.42" |
| Product Name | Bumper |
| Units | Each |
| Type | Shock |
| Inside Diameter | 0.47" |
| Mounting Position | Front |
| Length | 1.34" / 34.00 mm |
- An easily overlooked part of shock maintenance, bottom-out bumpers make a big difference in softening a rough landing
- Typically effective over 25-30% of the suspension travel
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2006-2008 | Arctic Cat | DVX 400 |
| 2004-2009 | Honda | TRX450R |
| 1982-1995 | Honda | CR80R |
| 2004 | Honda | TRX450R Sportrax |
| 1981-1992 | Yamaha | YZ80 |
| 2008-2024 | Yamaha | XT250 |
| 2000-2018 | Yamaha | TTR125 |
| 1984-1986 | Yamaha | IT200 |
| 1984-1985 | Yamaha | YZ125 |
| 1987 | Yamaha | IT 200 |
| 1982-2001 | Suzuki | RM80 |
| 2003-2006 | Suzuki | RM65 |
| 2003 | Suzuki | RM100 |
| 2006-2007 | Suzuki | LT-Z400 QuadSport Z |
| 2002, 2004, 2005, 2006 | Suzuki | RM 100 |
| 2002-2004 | Suzuki | RM85 |
| 2008-2012 | Kawasaki | KLX140 |
| 1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021 | Kawasaki | KX100 |
| 2000-2024 | Kawasaki | KX65 |
| 2001-2024 | Kawasaki | KX85 |
| 1986 | Kawasaki | KX 80 Big Wheel |
| 2021-2024 | Kawasaki | KLX140R L |
| 2021-2024 | Kawasaki | KLX140R F |
| 1986-2000 | Kawasaki | KX80 |
| 1987-1994 | Kawasaki | KX80 Big Wheel |
| 2004-2005 | Kawasaki | ZRX1200 |
| 2022-2024 | Kawasaki | KX112 |
| 2005-2006 | Kawasaki | KFX400 |
| 2010 | Kawasaki | KX 100 |
| 1997 | Kawasaki | ZX900 Ninja ZX-9R |
| 2003-2008 | KTM | 65 SX |
| 2008-2009 | KTM | 65 XC |
- Supplier:
- Parts Unlimited