| Specification | Value |
|---|---|
| Finish | Satin |
| Color/Finish | Satin / Machined / Black |
| Load Capacity | 350 lb |
| Material | Aluminum |
| Riding Style | ATV |
| Rim Width | 8" |
| Wheel Offset | 3+5 |
| Units | Each |
| Product Name | Wheel |
| Size | 9x8 |
| Base Color | Black |
| Bolt Hole Pattern | 4/115 |
| Mounting Position | Rear |
| Model | Mamba |
| Rim Diameter | 9" |
- Constructed out of heavy-duty A356 aluminum with a reinforced lip and end milling for a subtle contrast
- Includes a satin black snap-in cap with embossed chrome Raceline logo
- For sport quad applications.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2004-2008 | Arctic Cat | DVX 400 |
| 2006-2007 | Arctic Cat | DVX 400 TS |
| 2008-2013 | Yamaha | YFM250 Raptor |
| 2008 | Yamaha | YFM250 Raptor SE |
| 2011-2013 | Yamaha | YFM125 Raptor |
| 2008 | Yamaha | YFM250 Raptor SE Custom |
| 2011 | Yamaha | YFM250R Raptor |
| 1991-2006 | Yamaha | YFZ350 Banshee |
| 2004-2017 | Yamaha | YFZ450 |
| 2006-2007 | Yamaha | YFZ450 Bill Balance Edition |
| 2004-2005 | Yamaha | YFZ 450 LE 4x2 |
| 2009-2017 | Yamaha | YFZ450R |
| 2003-2005 | Yamaha | Banshee 350 LE 4x2 |
| 1987-2004 | Yamaha | YFM 350 Warrior |
| 2005-2013 | Yamaha | YFM350 Raptor |
| 2005-2007 | Yamaha | Raptor 350 SE 4x2 |
| 2009-2017 | Yamaha | YFZ450R SE |
| 2001-2005 | Yamaha | Raptor 660R SE 4x2 |
| 2007-2017 | Yamaha | YFM700R Raptor 700R SE |
| 1987-2004 | Yamaha | YFM350X Warrior |
| 2006 | Yamaha | YFZ 450 SE 4x2 |
| 2004 | Yamaha | Raptor 660R LE 4x2 |
| 2006-2017 | Yamaha | YFM700 Raptor 700 |
| 2014-2017 | Yamaha | YFM700R Raptor 700R |
| 2001-2005 | Yamaha | YFM660R Raptor |
| 2014 | Yamaha | Raptor 250 4x2 |
| 2005-2006 | Yamaha | Banshee 350 SE 4x2 |
| 2007-2008 | Yamaha | YFZ450 SE |
| 2013 | Yamaha | Raptor 700R 4x2 |
| 2006 | Yamaha | Raptor 700R SE 4x2 |
| 2007 | Yamaha | YFM700R Raptor GYTR Edition |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black