| Specification | Value |
|---|---|
| Rim Diameter | 16" |
| Rim Width | 3.5" |
| Type | Forged |
| Compatibility | May Reuse OEM Pulley and Rotor |
| Disc | Single Disc |
| Model | Nitro |
| Riding Style | Street |
| Color/Finish | Chrome / Silver |
| Units | Each |
| Finish | Chrome |
| for Braking System | without ABS |
| Product Name | Wheel |
| Base Color | Silver |
| For Axle Diameter | 3/4" |
| Material | Aluminum |
| Mounting Position | Rear |
| Wheel Size | 16x3.5 |
- Made from the highest-quality forged aluminum to create a strong and durable wheel
- CNC-machined and quality tested to ensure the finest product possible
- Made in the USA
- Matching belt pulleys and brake rotors available; see the Transmission & Driveline and Brakes sections.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2005-2006 | Harley-Davidson | FLSTSC Softail Springer Classic |
| 2003-2005 | Harley-Davidson | FXSTS Springer Softail |
| 2005-2006 | Harley-Davidson | FLSTFSE Screamin Eagle Fat Boy |
| 2003-2005 | Harley-Davidson | FXSTDI Softail Deuce |
| 2003-2007 | Harley-Davidson | FLSTC Heritage Softail Classic |
| 2003-2006 | Harley-Davidson | FLSTCI Heritage Softail Classic |
| 2003-2006 | Harley-Davidson | FLSTF Fat Boy |
| 2005-2007 | Harley-Davidson | FLSTN Softail Deluxe |
| 2003-2005 | Harley-Davidson | FXSTB Night Train |
| 2003-2005 | Harley-Davidson | FXSTI Softail Standard |
| 2006 | Harley-Davidson | FLSTI Heritage Softail |
| 2003 | Harley-Davidson | FLSTS Heritage Springer |
| 2003-2004 | Harley-Davidson | FXSTDSE Screamin Eagle Softail Deuce |
| 2003-2005 | Harley-Davidson | FXSTD Softail Deuce |
| 2005-2006 | Harley-Davidson | FLSTSCI Softail Springer Classic |
| 2003-2005 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard |
| 2003-2006 | Harley-Davidson | FLSTFI Fat Boy |
| 2003 | Harley-Davidson | FLSTSI Heritage Springer |
| 2003-2005 | Harley-Davidson | FXSTBI Night Train |
| 2005-2006 | Harley-Davidson | FLSTNI Softail Deluxe |
| 2005 | Harley-Davidson | 15th Anniversary Fat Boy FLSTF |
| 2006 | Harley-Davidson | FLST Heritage Softail |
| 2003-2005 | Harley-Davidson | FXSTSI Springer Softail |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Silver