| Specification | Value |
|---|---|
| Base Color | Silver |
| for Braking System | without ABS |
| Mounting Position | Front |
| Rim Diameter | 16" |
| Wheel Size | 16x3.5 |
| Material | Aluminum |
| Riding Style | Street |
| Color/Finish | Silver / Chrome |
| Disc | Single Disc |
| Model | Savage |
| Finish | Chrome |
| Compatibility | May Reuse OEM Pulley and Rotor |
| For Axle Diameter | 3/4" |
| Product Name | Wheel |
| Rim Width | 3.5" |
| Type | Forged |
| Units | Each |
- Made from the highest-quality forged aluminum to create a strong and durable wheel
- CNC-machined and quality tested to ensure the finest product possible
- Made in the USA
- Matching belt pulleys and brake rotors available; see the Transmission & Driveline and Brakes sections.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2000-2006 | Harley-Davidson | FLSTC Heritage Softail Classic |
| 2006 | Harley-Davidson | FLST Heritage Softail |
| 2001-2006 | Harley-Davidson | FLSTCI Heritage Softail Classic |
| 2005 | Harley-Davidson | 15th Anniversary Fat Boy FLSTF |
| 2002-2006 | Harley-Davidson | FLSTFI Fat Boy |
| 2005-2006 | Harley-Davidson | FLSTN Softail Deluxe |
| 2005-2006 | Harley-Davidson | FLSTNI Softail Deluxe |
| 2006 | Harley-Davidson | FLSTI Heritage Softail |
| 2000-2006 | Harley-Davidson | FLSTF Fat Boy |
- Color:
- Silver
- Wheel Size:
- 16x3.5