| Specification | Value |
|---|---|
| Base Color | Silver |
| Material | Aluminum |
| Pullback/Sweep | 2-1/2" |
| Type/Bend | Enduro / Ricky Johnson / Moto / High / CR / MX |
| End Rise | 3-3/4" |
| Width | 31-1/2" |
| Handlebar Diameter | 7/8" |
| Units | Each |
| Features | Knurled Clutch End / Includes Pad / Crossbar |
| Riding Style | Off-Road |
| Clamping Diameter | 7/8" |
| Color/Finish | Gloss / Titanium |
| Clamping Width | 4-15/16" |
| Controls Diameter | 7/8" |
| Product Name | Handlebar |
| Style | Universal |
| Finish | Gloss |
| Height | 3-3/4" |
| Rise | 2-5/8" |
- Exclusive aerospace aluminum alloy is precisely engineered for the best combination of strength and fatigue reduction
- Shot-peened finish for improved fatigue life
- Laser-marked positioning grid
- Exclusive, copyrighted lightweight clamping system for the cross brace; bolted and bonded to increase strength
- Each handlebar includes an updated injection molded foam bar pad for better protection and greater durability
- MAP:
- Yes
- Color:
- Gloss