| Specification | Value |
|---|---|
| Finish | Gloss |
| Controls Diameter | 7/8" |
| Features | Includes Pad / Crossbar / Knurled Clutch End |
| Handlebar Diameter | 7/8" |
| Riding Style | Off-Road |
| End Rise | 3-1/4" |
| Product Name | Handlebar |
| Style | Universal |
| Width | 31-5/8" |
| Units | Each |
| Color/Finish | Gloss / Silver |
| Height | 3-15/64" |
| Pullback/Sweep | 2-1/4" |
| Type/Bend | CR / Enduro / Moto / Low / MX |
| Clamping Diameter | 7/8" |
| Clamping Width | 5-3/8" |
| Base Color | Silver |
| Material | Aluminum |
| Rise | 2-3/32" |
- Exclusive aerospace aluminum alloy is precisely engineered for the best combination of strength and fatigue reduction
- Shot-peened finish for improved fatigue life
- Laser-marked positioning grid
- Exclusive, copyrighted lightweight clamping system for the cross brace; bolted and bonded to increase strength
- Each handlebar includes an updated injection molded foam bar pad for better protection and greater durability
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Color:
- Silver