| Specification | Value |
|---|---|
| Handlebar Diameter | 7/8" |
| Material | 7010-T6 Aluminum |
| Product Name | Handlebar |
| Width | 27-7/16" |
| Color/Finish | Black / Anodized |
| Features | Includes Pad / Crossbar / Knurled Clutch End |
| Height | 7-1/2" |
| Pullback/Sweep | 2-1/2" |
| Units | Each |
| Center Width | 7-13/16" |
| Clamping Diameter | 7/8" |
| Clamping Width | 3-3/4" |
| End Rise | 7-1/2" |
| Rise | 5-13/16" |
| Riding Style | Street |
| Finish | Anodized |
| Type/Bend | Grom |
| Style | Universal |
| Base Color | Black |
| Controls Diameter | 7/8" |
- 7/8" external diameter to fit all standard-sized clamps and controls
- Exclusive aerospace aluminum 7010-T6 alloy is precisely engineered for the best combination of strength and fatigue reduction
- High-impact strength, lightweight and vibration absorbing
- Anodized to protect against corrosion
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2014, 2015, 2017, 2018, 2019, 2020, 2022 | Honda | Grom 125 |
| 2018, 2019, 2020, 2022 | Honda | Grom 125 ABS |
| 2013, 2016 | Honda | MSX125 Grom |
| 2017-2018 | Honda | MSX125 Grom SF |
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black