| Specification | Value |
|---|---|
| Color/Finish | Anodized / Black |
| Features | Includes Pad / Crossbar / Knurled Clutch End |
| Type/Bend | Street Fighter |
| Clamping Diameter | 7/8" |
| Product Name | Handlebar |
| Controls Diameter | 7/8" |
| Handlebar Diameter | 7/8" |
| Height | 4" |
| Units | Each |
| Clamping Width | 4-1/2" |
| Rise | 2-9/32" |
| Center Width | 7-3/4" |
| End Rise | 4" |
| Style | Universal |
| Finish | Anodized |
| Riding Style | Street |
| Width | 29-7/8" |
| Base Color | Black |
| Material | 7010-T6 Aluminum |
| Pullback/Sweep | 3-1/8" |
- 7/8" external diameter to fit all standard-sized clamps and controls
- Exclusive aerospace aluminum 7010-T6 alloy is precisely engineered for the best combination of strength and fatigue reduction
- High-impact strength, lightweight and vibration absorbing
- Anodized to protect against corrosion
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black