| Specification | Value |
|---|---|
| Bar Diameter | 1-3/8" / 35 mm |
| Material | Carbon Fiber |
| Rise | 1-9/16" / 40 mm |
| Style | Enduro / Trail |
| Bar Width | 76 cm / 29-15/16" |
| Model | Fatbar Lite Carbon35 |
| Weight | 190 g / 6.7 oz. |
| Type | Bicycle |
| Product Name | Handlebar |
| Color/Finish | Gray / Black |
| Pullback/Sweep | 7° Back, 5° Up |
| Riding Style | Bicycle |
| Units | Each |
- The Fatbar Lite Carbon35 uses a full uni-directional (UD) carbon construction
- Efficient placement and orientation of the UD carbon fibers maximize the strength and fine tune the stiffness of the handlebar
- The UD carbon fibers are layered and aligned to give specific flex characteristics
- The ride-tuned stiffness of the Fatbar Lite Carbon35 results in incredible control, yet careful tuning gives the perfect level of comfort
- MAP:
- Yes
- Color:
- Gray