| Specification | Value |
|---|---|
| Bar Width | 31-1/2" / 80 cm |
| Model | Fatbar 35 |
| Color/Finish | Gold |
| Riding Style | Bicycle |
| Bar Diameter | 35 mm / 1-3/8" |
| Weight | 305 g / 10.8 oz. |
| Units | Each |
| Product Name | Handlebar |
| Rise | 1-9/16" / 40 mm |
| Type | Bicycle |
| Material | Aluminum |
- High strength 7 series aluminum alloy
- Shot peened for increased fatigue life
- Corrosion and abrasion resistant hard anodized finish
- Laser etched positioning grid for easy set up
- Width marks allow personalized fit adjustment
- Permanent graphics
- Features 5° up sweep, 7° back sweep
- MAP:
- Yes
- Color:
- Gold