| Specification | Value |
|---|---|
| Finish | Anodized |
| Clamping Width | 4-1/2" |
| Color/Finish | Black / Anodized |
| Type/Bend | High / Fatbar / CR |
| Handlebar Diameter | 1-1/8" |
| Material | 7010-T6 Aluminum |
| Base Color | Black |
| Controls Diameter | 7/8" |
| Features | Includes Pad / Smooth, Unknurled |
| Units | Each |
| Clamping Diameter | 1-1/8" |
| Width | 31-3/4" |
| Rise | 2-1/2" |
| Product Name | Handlebar |
| Pullback/Sweep | 2-9/16" |
| Riding Style | Off-Road |
| Style | Universal |
| Height | 3-13/16" |
- 7010-T6 aluminum alloy, braceless design to reduce weight while maintaining an extremely high strength
- The braceless design allows for a comfortable level of flexibility
- 1-1/8" clamping area reduces slippage
- Laser-etched positioning grid; knurled clutch side bar end prevents grip slippage
- Shot-peened, anodized finish resists corrosion
- Includes an updated injection molded foam bar pad for better protection and greater durability
- Requires 1-1/8" bar mounts for bikes originally equipped with 7/8" bars.
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black