| Specification | Value |
|---|---|
| Color/Finish | Black |
| Material | Aluminum / Ultratacky / 6082 T6 Aluminum |
| Weight | 116 g / 4.1 oz. / 116 g (4,1 oz.) |
| Type | Bicycle |
| for Handlebar Diameter | 1-3/16" / 30 mm |
| Length | 13 cm / 5-1/8" |
| Units | Each |
| Mount Type | Lock-On |
| Product Name | Grips |
| Riding Style | Bicycle |
| Style | Diamond Knurled |
- Exclusive Ultratacky compound
- Integrated grip body and locking collars for ultimate durability
- Knurled grip section for ultimate control
- Snap-fit end caps
- 6082 T6 aluminum CNC machined collars
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black