| Specification | Value |
|---|---|
| Finish | Gloss |
| Controls Diameter | 7/8" |
| Features | Includes Pad / Smooth, Unknurled |
| Riding Style | Off-Road |
| Width | 32" |
| Height | 2-61/64" |
| Type/Bend | McGrath / SX / Fatbar |
| Color/Finish | Gloss / Black |
| Handlebar Diameter | 1-3/8" |
| Material | Zarilium |
| Base Color | Black |
| Rise | 15" |
| Pullback/Sweep | 2-1/8" |
| Units | Each |
| Clamping Diameter | 1-3/8" |
| Product Name | Handlebar |
- The ultimate in lightweight motocross handlebars
- 36Tech and proprietary Zarilium material to give a high strength handlebar at the lowest possible weight
- 36% lighter than standard Fatbar
- Same strength and flex characteristics of 28 mm Fatbar
- Handlebars require use of model specific 36Tech clamps
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black