| Specification | Value |
|---|---|
| Handlebar Diameter | 1-1/8" |
| Material | 7010-T6 Aluminum |
| Riding Style | Off-Road / ATV |
| Type/Bend | Twinwall / High / CR |
| Controls Diameter | 7/8" |
| Style | Universal |
| Finish | Anodized |
| Color/Finish | Anodized / Blue |
| Product Name | Handlebar |
| Pullback/Sweep | 2-9/16" |
| Width | 31-1/2" |
| Features | Crossbar / Knurled Clutch End / Includes Pad |
| Base Color | Blue |
| Rise | 2-5/8" |
| Clamping Diameter | 1-1/8" |
| Height | 3-7/8" |
| Units | Each |
| Clamping Width | 4-1/2" |
- Twinwall construction consists of two aluminum alloy tubes, one within the other
- Outer tube is 7010-T73, which has extreme resistance to mechanical damage and is anodized to prevent corrosion
- Inner tube is ultra high strength 7010-T6 aluminum and is hard anodized to resist wear from twist grip and controls
- Rubber seals are used to cover the ends of the outer tube to keep water and cleaning fluids out
- Laser marked in the middle for accurate positioning
- Each handlebar includes an updated injection molded foam bar pad for better protection and greater durability
- Requires model-specific 1-1/8" bar mounts for bikes originally equipped with 7/8" bars
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Color:
- Blue