| Specification | Value |
|---|---|
| Bore Size | 4.125" |
| Displacement | 124" |
| Piston Head Shape | Dished / Domed |
| Product Name | Ring Set |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Stroke Length | 4-5/8" |
| Riding Style | Street |
| Style | Replacement |
| Units | Set |
- Gas nitride-coated rings offer the ultimate compatibility with nickel-silicon-carbide-plated bores
- High-tension compression rings with 3 mm oil scrapper rails
- Sold as a set for one piston
- Made in the USA
- Not recommended for use with cast-iron/ductile-sleeved cylinders.
- Replacement ring sets for related piston kits.
- Supplier:
- Parts Unlimited