| Specification | Value |
|---|---|
| Finish | Anodized |
| Color/Finish | Black / Anodized |
| Pullback | 1-1/4" |
| Model | Barback |
| Riding Style | Street |
| Rise | 1-1/2" |
| Product Name | Riser |
| Clamping Diameter | 7/8" |
| Material | 6061-T6 Aluminum |
| Units | Pair |
| Base Color | Black |
| Type | Handlebar |
- 1-1/2" of total movement (moves the bar approximately 1-1/4" up and 3/4" back from the OEM position)
- Machined from 6061-T6 Aircraft Grade Billet Aluminum
- Work with stock cables cable rerouting instructions provided
- Engraved Rox logo for a clean and understated factory look
- Includes all mounting hardware and instructions
- Made in the U.S.A.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2021-2025 | Honda | CMX1100 Rebel 1100 |
| 2023 | Honda | CMX1100 Rebel 1100T DCT |
| 2017-2026 | Honda | CMX500 Rebel 500 ABS |
| 2017-2024 | Honda | CMX300 Rebel 300 ABS |
| 2017-2025 | Honda | CMX500 Rebel 500 |
| 2021-2024 | Honda | CMX500 Rebel 500 ABS SE |
| 2021-2024 | Honda | CMX1100 Rebel 1100 DCT |
| 2017-2025 | Honda | CMX300 Rebel 300 |
| 2024 | Honda | CMX1100 Rebel 1100T |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black