| Specification | Value |
|---|---|
| Clamping Diameter | 1-1/8" |
| Pullback | 1" |
| Material | 6061-T6 Aluminum |
| Units | Pair |
| Product Name | Riser |
| Model | Barback |
| Type | Handlebar |
| Base Color | Black |
| Color/Finish | Black |
| Riding Style | Street |
| Rise | 1-1/2" |
- Move the handlebars 1-1/2" up and 1" back or forward from the OEM position (can be installed facing either direction)
- Machined from 6061-T6 aircraft-grade billet aluminum
- Engraved Rox logo for a clean and understated "factory" look
- Always check and confirm that your machine has adequate cable and brake line length before installing handlebar risers
- These risers come with (2) step shims that allow the risers to mount to an OEM step-down triple clamp
- Includes all mounting hardware and instructions
- Made in the USA
- These risers cannot be installed on bikes with angled (eg. V-Shaped) OEM bar clamps. OEM Bar clamps must be parallel and sized for M8 bolts in order for these risers to mount properly. These risers will not work on the Triumph Tiger
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2025 | CFMOTO | Ibex 800 E |
| 2023-2024 | CFMOTO | Ibex 800 S |
| 2023-2024 | CFMOTO | Ibex 800 T |
| 2019-2025 | Honda | CB300R ABS |
| 2019-2020 | Honda | CB500F |
| 2019-2025 | Honda | CB500F ABS |
| 2016-2018 | Honda | CRF1000L Africa Twin |
| 2019-2020 | Honda | CB500X |
| 2019-2023 | Honda | CB500X ABS |
| 2016-2019 | Honda | CRF1000L Africa Twin ABS |
| 2020, 2021, 2022, 2024, 2025 | Honda | CRF1100L Africa Twin |
| 2019-2020 | Honda | CB300R |
| 2023-2026 | Suzuki | DL800 V-Strom 800DE |
| 2023-2026 | Suzuki | DL800 V-Strom 800DE Adventure |
| 2019-2023 | BMW | F850GS |
| 2024-2026 | BMW | F900GS |
| 2021-2025 | Triumph | Trident 660 |
| 2021-2024 | Yamaha | XTZ07 Tenere 700 |
| 2022 | Aprilia | Tuareg 660 |
| 2023-2025 | Moto Guzzi | V100 Mandello S |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black