| Specification | Value |
|---|---|
| Features | Adjustable |
| Riding Style | Street |
| Clamping Diameter | 1" |
| Units | Pair |
| Color/Finish | Chrome |
| Style | Pivoting / Straight / Universal |
| Type | Handlebar |
| Finish | Chrome |
| Pullback | 2" |
| Rise | 2" |
| Product Name | Riser |
| Base Color | Silver |
| Material | Aluminum |
- These risers are a great option for riders who want to get more upright in the seat and/or get weight off of their arms, neck and shoulders
- CNC-machined using 6061-T6 billet aluminum
- Brings the stock handlebar location back toward the rider by approximately 2"
- Works with stock cables and brake line
- Riser positioning will be limited by the large OEM fairing assembly
- Made in the U.S.A.
- Will not work on '17-'23 models with Ride Command.
- Will not work on bikes with V shaped or angled bar clamps.
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Silver