| Specification | Value |
|---|---|
| Finish | Unfinished |
| Mounting Position | Front |
| Style | LS-2 |
| Contour Length | 43" |
| Product Name | Fender |
| For Wheel Size | 21" |
| Units | Each |
| Color/Finish | Unfinished |
| Fender Width | 5-1/2" |
| Material | Steel |
| Riding Style | Street |
| Model | Custom Dresser |
- 14-gauge stamped steel construction
- Fenders are inspected individually to ensure straightness, consistency and a flawless finish with an absolute minimum of finishing bodywork
- Comes pre-drilled with raw spacer for easy installation
- Handmade in the USA
- LS-2 style fenders follow the curvature of the wheel/tire and have a straight-cut lower edge.
- LS-3 style fenders have a straight-cut upper portion (stock look) and a straight-cut lower edge.
- OCF style fenders follow the curvature of the wheel/?tire and have a curved lower edge.
- Length given is the contour length
- All measurements are approximate
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2014-2020 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2015-2020 | Harley-Davidson | FLHTK Ultra Limited |
| 2015-2020 | Harley-Davidson | FLTRXS Road Glide Special |
| 2014 | Harley-Davidson | FLHTK Electra Glide Ultra Limited |
| 2015, 2017, 2018, 2019, 2020 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2014-2020 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2015-2020 | Harley-Davidson | FLRT Freewheeler |
| 2014-2020 | Harley-Davidson | FLHTCUTG Tri Glide Ultra |
| 2014-2019 | Harley-Davidson | FLHTCU Electra Glide Ultra Classic |
| 2014-2020 | Harley-Davidson | FLHXS Street Glide Special |
| 2015-2019 | Harley-Davidson | FLHTKL Ultra Limited Low |
| 2016-2019 | Harley-Davidson | FLTRU Road Glide Ultra |
| 2015-2016 | Harley-Davidson | FLHTCUL Electra Glide Ultra Classic Low |
| 2016 | Harley-Davidson | FLTR Road Glide |
- Supplier:
- Parts Unlimited