| Specification | Value |
|---|---|
| Contour Length | 41" |
| Style | Short |
| Finish | Unfinished |
| Material | Steel |
| Straight Line Length | 26-1/2" |
| Color/Finish | Unfinished |
| Fender Width | 5-1/2" |
| Height | 9-1/4" |
| Mounting Position | Front |
| Units | Each |
| Product Name | Fender |
| Riding Style | Street |
- Bolts directly to Softail fender mounts (6-7/8" wide) with no spacer required
- Pre-drilled, horizontal bolt pattern
- Made in the USA
- Length given is the contour length
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1986, 1987, 1988, 1989, 1990, 1991, 1992, 1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2007, 2008, 2009, 2010 | Harley-Davidson | FXSTC Softail Custom |
| 1984, 1985, 1986, 1987, 1988, 1989, 1990, 1991, 1992, 1993, 2007 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard |
| 2001-2006 | Harley-Davidson | FXSTI Softail Standard |
| 1999-2009 | Harley-Davidson | FXSTB Night Train |
| 2001-2006 | Harley-Davidson | FXSTBI Night Train |
| 2011-2013 | Harley-Davidson | FXS Blackline |
- Supplier:
- Parts Unlimited