| Specification | Value |
|---|---|
| Application | Exhaust / Intake |
| Grind | H |
| Intake Open | 0° Front / 20° Rear |
| Exhaust Lift | 0.389" Front / 0.391" Rear |
| Intake Duration | 220° Front / 233° Rear |
| Type | Gear |
| Units | Each |
| Intake Lift | 0.389" Front / 0.391" Rear |
| Riding Style | Street |
| Exhaust Close | 12° Front / 12° Rear |
| Intake Lift at TDC | 0.076" Front / 0.076" Rear |
| Product Name | Camshaft |
| Exhaust Open | 53° Front / 53° Rear |
| Exhaust Duration | 245° Front / 245° Rear |
| Exhaust Lift at TDC | 0.131" Front / 0.131" Rear |
| Intake Close | 40° Front / 33° Rear |
- OEM specification replacement hydraulic camshaft with unique front and rear timing specifications
- H-grind is a dead-on reproduction of the stock cams used in '48-'84 Big Twins
- Perfect for repair and restoration of 74" and 80" engines
- Available for generator engines with inner cam bushings or inner cam bearings and for early and late alternator engines with different cam gear pitch diameters.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1965-1969 | Harley-Davidson | Electra Glide FL |
| 1958-1964 | Harley-Davidson | Duo Glide FL |
| 1958-1964 | Harley-Davidson | FLH Duo-Glide |
| 1965-1969 | Harley-Davidson | 1200 Electra Glide FLH |
- Supplier:
- Parts Unlimited