| Specification | Value |
|---|---|
| Material | Cast Iron |
| Product Name | Cylinder and Piston Kit |
| Type | Replacement |
| Bore Size | 3.500" |
| Units | Kit |
| Displacement | 80" |
| Riding Style | Street |
| Color/Finish | Powder-Coated |
| Stroke Length | 4-1/4" |
| Compression Ratio | 8.0:1 |
| Style | Stock |
- Intended to replace the cylinders and pistons of a 80" Shovelhead engine and maintain the stock compression ratio of 8:1
- Compatible with stock or S&S cylinder heads
- Includes S&S 3.5" bore high tensile cast iron cylinders, 3.5" bore forged standard compression pistons for 80" (4.25" stroke) engines with rings and wristpins, head gaskets, S&S stainless steel bolts with washers, base nuts and base gaskets
- Made in the U.S.A.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1979 | Harley-Davidson | Low Rider FXS |
| 1980-1982 | Harley-Davidson | FXB Sturgis |
| 1980-1984 | Harley-Davidson | FXWG Wide Glide |
| 1981 | Harley-Davidson | FXEF Fat Bob |
| 1979-1980 | Harley-Davidson | Super Glide 80 FXE |
| 1981-1984 | Harley-Davidson | FXE Super Glide |
| 1980-1982 | Harley-Davidson | FLHS Electra Glide Sport |
| 1980-1984 | Harley-Davidson | FLH Electra Glide |
| 1981 | Harley-Davidson | Electra Glide Heritage FLH |
| 1979-1980 | Harley-Davidson | 1200 Super Glide FXE |
| 1979-1980 | Harley-Davidson | Fat Bob FXEF |
| 1983 | Harley-Davidson | FXDG Disc Glide |
| 1979-1980 | Harley-Davidson | 1200 Electra Glide FLH |
| 1978, 1980, 1981, 1982 | Harley-Davidson | FXS Low Rider |
| 1979 | Harley-Davidson | Electra Glide FLH |
| 1983-1984 | Harley-Davidson | FXSB Low Rider - Belt |
| 1984 | Harley-Davidson | FLHX Electra Glide Special |
| 1979-1980 | Harley-Davidson | Electra Glide FL |
| 1981-1982 | Harley-Davidson | Electra Glide Classic FLH |
| 1979-1980 | Harley-Davidson | 1200 Fat Bob FXEF |
| 1979 | Harley-Davidson | 1200 Low Rider FXS |
- Supplier:
- Parts Unlimited