| Specification | Value |
|---|---|
| Number of Switch Positions | 8 |
| Product Name | Switch Control Module |
| Riding Style | UTV / ATV |
| Watts | 600 W - 1200 W |
| Color/Finish | Black |
| Length | 7-1/2" |
| Type | On/Off |
| Width | 1-5/16" |
| Units | Kit |
| Amps | 60 A |
| Height | 4-1/8" |
| Material | Die-Cast Aluminum / ABS Plastic |
| For Make | Universal |
| Volts | 12 V - 24 V |
- Allows you to control up to 8 different auxiliary LED lights or electrical devices
- Panel can be customized with 50 different switch stickers
- Features blue LED backlighting to illuminate the switches
- Can be installed in multiple positions
- Can handle all types of 12V DC accessories
- Includes six extra fuses, 60 amp resettable circuit breaker, power harness and battery cables, two switch panel brackets, one control box bracket, mounting hardware and dash illumination control wire
- Dash illumination control wire
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black