| Specification | Value |
|---|---|
| Cover Material | Vinyl / Suede |
| Driver Seat Length | 15-1/2" |
| Fill Material | Foam / Gel |
| Rear Seat Length | 14-1/2" |
| Units | 2 Piece |
| Overall Seat Length | 30" |
| Product Name | Seat |
| Backrest Pad Height | 4" |
| Features | Low Profile / Lumbar Backrest |
| Base Color | Black |
| Rear Seat Width | 10-1/2" |
| Model | Adventure Track |
| Type | 2-Up Seat |
| Riding Style | Adventure Touring / Dual-Sport |
| Backrest Pad Width | 7" |
| Decoration | Stitched |
| Driver Seat Width | 13-1/2" |
- Adventure Track seat is a hybrid design that combines Saddlemens exclusive elements of a SaddleGel comfort layer and progressive density foam with our patented GEL-Channel saddle design that delivers unparalleled comfort and control
- Marine-grade covers are unfazed by the elements, detergents, or fuel; water simply wipes away from the center section with a brush of your hand and the cover dries quickly
- Progressive density, closed-cell foam never absorbs water and has been carefully sculpted and tested for maximum riding performance
- Integrated bag or cargo mounting points on the pillion seat that links up with our Adventure Pack luggage and other tail bags
- The passenger section covered with a tough grippy material that also keeps things in place and is supple to the touch
- Saddlemens GEL technology resides in each seat and each inch of it exceeds the comfort of three inches of conventional foam
- Constructed on a strong, gel-coated fiberglass pan with plated steel brackets for a superb fit
- The adjustable Lumbar Rest slightly extends forward as it adjusts to three positions to properly support your lower back region
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2013-2017 | BMW | R1200GS |
| 2019 | BMW | R 1200 GS |
- Color:
- Black