| Specification | Value |
|---|---|
| Stitching | Black Stitching |
| Riding Style | Adventure Touring / Dual-Sport |
| Cover Material | Vinyl / Suede |
| Features | Regular |
| Units | Each |
| Driver Seat Length | 15" |
| Fill Material | Gel / Foam |
| Overall Seat Length | 22" |
| Product Name | Seat |
| Driver Seat Width | 11-3/4" |
| Type | Solo Seat |
| Base Color | Black |
| Model | Adventure Track |
- Saddlemen's Gel Channel (GC) technology seats incorporate a split piece of SaddleGel and a channel in the base foam to relieve seating pressure on the perineal area to increase blood flow, thus keeping the rider in the saddle longer
- The adjustable Lumbar Rest slightly extends forward as it adjusts to three positions to properly support your lower back region
- The vinyl and rugged microfiber suede cover holds up to hard use
- Gripper top standard on rear pillion
- Integrated bag/cargo mounting points on the pillion portion
- Made in the U.S.A.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2004-2013 | BMW | R1200GS |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black