| Specification | Value |
|---|---|
| Closure | Twist-Lock |
| Height | 10" |
| Material | Synthetic Leather |
| Units | Pair |
| Volume | 36.1 liter |
| Base Color | Black |
| Depth | 5-1/2" |
| Features | Detachable Yoke |
| Size | L |
| Width | 17" |
| Riding Style | Street |
| Color/Finish | Black |
| Model | Cruis'n |
| Product Name | Saddlebag |
| Shape | Slant |
- Smooth, clean-styled saddlebags available in two sizes
- Feature 5" x 9" external pouch integrated into the side of the saddlebag, for quick access to smaller items like sunglasses, cameras, etc.
- Throw-Over style mounting includes a multi-adjustable yoke which hangs the bags from the fender or seat; also includes a quick-release bag connection to take off bags without disturbing the yoke or seat, and a rear-mounted carry handle
- Redesigned easy-open lid provides weather-resistant storage and features easy-to-use lockable twist locks
- Saddlebag support brackets (sold separately) are strongly recommended.
- Size:
- LG
- Color:
- Black