| Specification | Value |
|---|---|
| Depth | 5-1/2" |
| Size | L |
| Height | 9-3/4" |
| Material | Saddlehyde / Synthetic Leather |
| Riding Style | Street |
| Features | Detachable Yoke |
| Base Color | Black |
| Model | Cruis'n |
| Product Name | Saddlebag |
| Closure | Twist-Lock |
| Shape | Slant |
| Color/Finish | Black |
| Units | Pair |
| Width | 17" |
- Throw-Over style includes a multi-adjustable yoke which hangs the bags from the fender or seat, and also includes a quick-release bag connection to take off bags without disturbing the yoke or seat and a rear-mounted carry handle
- Made of a durable combination of materials including weather-resistant SaddleHyde and a tough plastic frame
- All feature easy-open lid with lockable twist-locks and supplemental hook-and-loop and rigid construction
- Extra-strong plastic back works perfectly with the S4 Quick-Disconnect Mounting System
- Saddlebag support brackets (sold separately) are strongly recommended.
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Size:
- LG
- Color:
- Black