| Specification | Value |
|---|---|
| Decoration | Carbon Fiber |
| Fill Material | Saddlegel / Foam |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
| Stitching | Silver Stitching |
| Features | Standard |
| Material | Saddlehyde |
| Riding Style | Street |
| Model | Dominator |
| Driver Seat Width | 13" |
| Type | Solo Seat |
| Base Color | Black |
| Driver Seat Length | 14" |
| Overall Seat Length | 22" |
- SaddleGel reduces tailbone pressure and increases circulation and comfort
- Refined split-cushion design separates the seating surface from the lumbar support, reducing tailbone and back pressure from maximum long-range comfort
- Designed in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2023-2024 | Harley-Davidson | FLHXSE CVO Street Glide |
| 2024 | Harley-Davidson | FLTRK Road Glide Limited |
| 2023 | Harley-Davidson | FLTRKSE CVO Road Glide Limited |
| 2024 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2024 | Harley-Davidson | FLTRXSTSE CVO Road Glide ST |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black