| Specification | Value |
|---|---|
| Fill Material | Gel Channel / GelCore / Foam |
| Product Name | Seat |
| Type | Solo |
| Material | Saddlehyde / Vinyl |
| Model | Dominator |
| Riding Style | Street |
| Driver Seat Length | 8-1/2" |
| Base Color | Black |
| Features | without Backrest |
| Driver Seat Width | 12" |
| Stitching | Gray Stitching |
| Fits Tank Size | Standard |
| Overall Seat Length | 15" |
| Units | Each |
| Decoration | Smooth / Stitched |
- Saddlemen's Gel Channel (GC) technology features a center channel that relieves seating pressure on the perineal area, increasing blood flow, thus keeping the rider comfortable in the saddle for a longer time
- Hybrid seat design combines GelCore interior, progressive-density foam and a Gel Channel-design cover to provide Harley-Davidson riders with unparalleled comfort, control and a modern style
- Using a very large gel pad for additional foam support and vibration damping, the GC-style seat offers the comfort levels normally found in larger touring seats
- Marine-grade fiberglass pans and chrome brackets make sure the seat is durable for decades of riding
- In addition to pressure relief, the GC-style center of the seat provides an airflow passage
- Cover is constructed with durable SaddleHyde that resists water and cold-cracking
- Smooth vinyl cover holds up to hard use and still retains its good looks
- Matching Tour-Pak backrest pad available - sold separately
- Easy to install with included hardware
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2007, 2008, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017 | Harley-Davidson | FXDWG Dyna Wide Glide |
| 2006-2017 | Harley-Davidson | FXDB Street Bob |
| 2007-2014 | Harley-Davidson | FXDC Super Glide Custom |
| 2007-2010 | Harley-Davidson | FXD Dyna Super Glide |
| 2007, 2008, 2009, 2015, 2016, 2017 | Harley-Davidson | FXDL Dyna Low Rider |
| 2016-2017 | Harley-Davidson | FXDLS Low Rider S |
| 2012-2016 | Harley-Davidson | FLD Switchback |
| 2006 | Harley-Davidson | FXDCI Super Glide Custom |
| 2006 | Harley-Davidson | FXDWGI Dyna Wide Glide |
| 2006 | Harley-Davidson | FXDI35 Dyna 35th Anniversary Super Glide |
| 2006 | Harley-Davidson | FXDI Dyna Super Glide |
- Color:
- Black