| Specification | Value |
|---|---|
| Type | Solo |
| Units | Each |
| Fits Tank Size | Standard |
| Fill Material | GelCore / Foam / Gel Channel |
| Material | Saddlehyde / Vinyl / Faux Carbon Fiber |
| Base Color | Black |
| Stitching | Gray Stitching |
| Decoration | Smooth / Stitched |
| Model | Dominator |
| Driver Seat Width | 13" |
| Riding Style | Street |
| Overall Seat Length | 18" |
| Driver Seat Length | 16-1/2" |
| Features | Regular |
| Product Name | Seat |
- Saddlemen's Gel Channel (GC) technology features a center channel that relieves seating pressure on the perineal area, increasing blood flow, thus keeping the rider comfortable in the saddle for a longer time
- Hybrid seat design combines GelCore interior, progressive-density foam and a Gel Channel-design cover to provide Harley-Davidson riders with unparalleled comfort, control and a modern style
- Using a very large gel pad for additional foam support and vibration damping, the GC-style seat offers the comfort levels normally found in larger touring seats
- Marine-grade fiberglass pans and chrome brackets make sure the seat is durable for decades of riding
- In addition to pressure relief, the GC-style center of the seat provides an airflow passage
- Cover is constructed with durable SaddleHyde that resists water and cold-cracking
- Smooth vinyl cover holds up to hard use and still retains its good looks
- Matching Tour-Pak backrest pad available - sold separately
- Easy to install with included hardware
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1997-2007 | Harley-Davidson | FLHT Electra Glide Standard |
| 1997, 2007 | Harley-Davidson | FLHTCU Electra Glide Ultra Classic |
| 1998-2006 | Harley-Davidson | Electra Glide Ultra Classic FLHTCU |
| 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2007 | Harley-Davidson | FLHTC Electra Glide Classic |
| 1998-2006 | Harley-Davidson | FLTRI Road Glide |
| 2001 | Harley-Davidson | FLTRSEI2 Screamin Eagle Road Glide 2 |
| 1998-2007 | Harley-Davidson | FLTR Road Glide |
| 1997-2006 | Harley-Davidson | Electra Glide Police FLHTP |
| 1997-2007 | Harley-Davidson | Electra Glide Police FLHTPI |
| 1997-2006 | Harley-Davidson | FLHTCUI Electra Glide Ultra Classic |
| 2003-2006 | Harley-Davidson | FLHTI Electra Glide Standard |
| 1997-2006 | Harley-Davidson | FLHTCI Electra Glide Classic |
| 2006 | Harley-Davidson | FLHTCUSE Screamin Eagle Ultra Classic Electra Glide |
| 2000-2002 | Harley-Davidson | Electra Glide Standard EFI FLHTI |
| 2005 | Harley-Davidson | FLHTCSE2 Screamin Eagle Electra Glide 2 |
| 2004 | Harley-Davidson | FLHTCSE Screamin Eagle Electra Glide |
| 2007 | Harley-Davidson | FLHTCUSE2 Screamin Eagle Ultra Classic Electra Glide |
| 2006 | Harley-Davidson | Electra Glide Classic FLHTC |
| 2000 | Harley-Davidson | FLTRSEI Screamin Eagle Road Glide |
- Color:
- Black