| Specification | Value |
|---|---|
| Features | Detachable Yoke |
| Closure | Quick Release |
| Material | Synthetic Leather |
| Product Name | Saddlebag |
| Model | Drifter |
| Riding Style | Street |
| Shape | Teardrop |
| Width | 20-1/2" |
| Units | Pair |
| Base Color | Black |
| Color/Finish | Black |
| Depth | 6-1/2" |
| Height | 12" |
- Contoured backside allows fitment directly over most shock absorbers, allowing saddlebag options on bikes that were previously limited due to shock and turn signal placement
- Made of rugged leather-grain Saddlehyde with reinforced panels
- Streamlined shape allows stock turn signal locations to be used; turn signal relocator bracket included for harder-to-fit bikes
- Clean-styled saddlebags feature chrome buckles and stylish straps with quick-release hidden buckles
- Zip-off yoke mounting allows bag to be disconnected without removing the yoke
- Measure 20" L x 6-1/2" W x 11" H
- Install using one of three methods: zippered yoke for over-the-fender mounting, hard mount bags using included S4 saddlebag supports or use with Saddlemen's S4 Quick Disconnect Mounting Kit (sold separately) for a custom mount that allows bags to come off in seconds.
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black