| Specification | Value |
|---|---|
| Model | Eliminator |
| Thickness | 31,7 mm (1-1/4") / 31.7 mm / 1-1/4" |
| Cover Material | Carbon Fiber |
| Driver Seat Length | 18-3/4" |
| Driver Seat Width | 9" |
| Decoration | Plain |
| Product Name | Seat |
| Type | Solo Seat |
| Units | Each |
| Riding Style | Street |
| Base Color | Black |
- Designed to mount seamlessly with the eliminator tail sections
- Seat base is durable marine grade fiberglass construction
- Fastens to the tail section using integrated D-zus fittings
- Made in the U.S.A.
- Seats and tail sections sold separately.
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black