| Specification | Value |
|---|---|
| Overall Seat Length | 30-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Decoration | Pillow |
| Features | Includes Backrest |
| Model | Explorer RS |
| Product Name | Seat |
| Type | 2-Up Seat |
| Base Color | Black |
| Units | Each |
| Driver Seat Width | 14-1/2" |
| Material | Saddlehyde |
| Rear Seat Length | 13-1/2" |
| Rear Seat Width | 10-3/4" |
| Fill Material | GelCore / Foam |
| Driver Seat Length | 13-1/2" |
- A version of Saddlemen's popular touring seat, but with a plush, pillow-top style covering
- Provides riders of non-touring motorcycles the comfort and style of a RoadSofa seat
- Exclusive, unique split-cushion design separates the seating surface from the lumbar support, reducing tailbone and back pressure for maximum long-range comfort
- GelCore in both driver and passenger portions increases comfort even during long trips
- Comfortable touring design
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2018-2020 | Harley-Davidson | FXBB Street Bob 107 |
| 2021, 2023 | Harley-Davidson | FXBBS Street Bob 114 |
| 2022 | Harley-Davidson | Softail Street Bob FXBB |
| 2020-2023 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard 107 |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black