| Specification | Value |
|---|---|
| Features | without Backrest |
| Overall Seat Length | 31" |
| Decoration | Pillow |
| Driver Seat Width | 14-1/2" |
| Model | Explorer RS |
| Base Color | Black |
| Rear Seat Width | 13" |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
| Fill Material | Foam / GelCore |
| Riding Style | Street |
| Driver Seat Length | 16" |
| Rear Seat Length | 15" |
| Material | Saddlehyde |
| Type | 2-Up Seat |
- A version of Saddlemen's popular touring seat, but with a plush, pillow-top style covering
- Provides riders of non-touring motorcycles the comfort and style of a RoadSofa seat
- Exclusive, unique split-cushion design separates the seating surface from the lumbar support, reducing tailbone and back pressure for maximum long-range comfort
- GelCore in both driver and passenger portions increases comfort even during long trips
- Comfortable touring design
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2006-2017 | Harley-Davidson | FLSTC Heritage Softail Classic |
| 2006 | Harley-Davidson | FLSTCI Heritage Softail Classic |
- Color:
- Black