| Specification | Value |
|---|---|
| Model | Explorer |
| Material | Saddlehyde |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
| Driver Seat Width | 14-1/2" |
| Rear Seat Length | 13-1/2" |
| Driver Seat Length | 13-1/2" |
| Fits Tank Size | Standard |
| Decoration | Lattice Stitched |
| Fill Material | Foam / Gel |
| Stitching | Black Stitching |
| Features | Includes Backrest |
| Overall Seat Length | 30-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Type | 2-Up Seat |
| Base Color | Black |
| Rear Seat Width | 10-3/4" |
- Saddlemen's Pro Foam is formulated to provide a perfect balance of comfort and rigidity and user compliance with integrated GelCore technology
- Split-cushion design has separated lumbar support and forward seat cushions so they compress independently, reducing tailbone pressure
- Combines show-bike quality with two-up touring comfort
- Popular LS (Lattice Double Stitch) retro styling
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2018-2020 | Harley-Davidson | FXBB Street Bob 107 |
| 2020-2024 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard 107 |
| 2021-2024 | Harley-Davidson | FXBBS Street Bob 114 |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black